HepForum.Com


Geri Git   HepForum.Com > Hepforum Hayat ve Eğlence Forumları > Kitap Özetleri - Kitap Tanıtımları > Kitap Özetleri
Kullanıcı Etiket Listesi

 
LinkBack Seçenekler
Alt 17.Aralık.2018   #1
DurumuÇevrimdışı
Adenca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye No: 34
Üyelik tarihi: 11.Aralık.2018
Şehir: 35 İzmir
Mesaj Sayısı: 4,909
Konu Sayısı: 1324
Beğendikleri: 83
Alınan Beğeni: 135
HF Ticaret Sayısı: (0)
HF Ticaret Yüzdesi: (%)
Ruh Hali
Ruhsuz
Kan Grubum: AB RH +

Standart Benim Yolum - Aamir Khan'ın İnanılmaz Yolculuğu

Benim Yolum - Aamir Khan'ın İnanılmaz Yolculuğu Özeti
Benim Yolum - Aamir Khan'ın İnanılmaz Yolculuğu Christina Daniels

Aamir'in film yapımcısı babası Tahir'in evine hikaye anlatımı için sık sık ziyaretler olur. Bu sıralar 8 yaşında olan Aamir ilgiyle onları dinler. Bu ziyaretler yıllarca devam eder ve Aamir 12 yaşına geldiğinde babası onun da fikrini almaya başlar. Ancak babası Aamir'i bu sektörden uzak tutmaya da çalışır. Aktörlük, yapımcılık gibi işlerde her türlü zorluğu, başarısızlığı, başarıyı yaşamış olan Tahir'in çocukları için farklı hayalleri vardır. Babası Aamir'in mühendis ya da doktor olmasını ister. Elbette Tahir bütün iniş çıkışlara rağmen bu endüstrinin bir parçası olarak kaldığından Aamir de film yapımı sürecini farklı şekillerde öğrenir. Aamir'e göre sinemanın temel amacı insanları eğlendirmektir.

Aamir yaptığı bir röportajda çocukluğuna dair en mutlu olduğu anlardan birinin, annesinin ona bisiklet alması olduğunu söyler. Tahir'e göre Aamir sorunsuz bir çocuktur. Babası, henüz beş aylıkken Aamir'i yerde cansız yatarken görür ve beş dakika boyunca suni teneffüs yapar. Kendine geldiğinde ise hemen hastaneye giderler. Yaşadıkları en tatsız olayın bu olduğunu söyler.

Aamir hayvanları ve kitapları çok sever. Çocukluğunda ailesi hayvan beslemesine çok sıcak bakmadığından yetişkin olduğunda birçok evcil hayvan edinir. Ailesi ve çevresi Aamir'in çekingen, içine kapanık bir çocuk olduğunu söyler. Hatta kuzeni Mansoor "Aamir'in oyuncu olmak istediğini öğrendiğinde bazı endişeleri olduğundan bahseder. Onun gibi utangaç birisinin kameraların karşısında nasıl konuşacağını merak etmiştim." der ve tamamen rahatlamasının yıllar aldığını söyler. Aamir tenis, satranç ve rubik küpüne ilgi duyar, hatta okul yıllarında tenis şampiyonu olmuştur.

Aamir'in okul arkadaşlarından Aditya, ailesinin de film sektöründe olması sebebiyle yapımcılığa ilgilidir ve ilk kırk dakikalık kısa filmini çekmeye başlar. Aamir de ona katılır ve bu macera onun tutkusunu keşfetmesine yardımcı olur.

80'lerin sonlarında Aamir'in adını duyurduğu, artık gençlerin idolü olduğu, eleştirmenlerden iyi not alan, ödülleri kapan filmler olur. Her biri Hint sinemasının klişelerinden uzaktır ve sinemaya yeni bir nefes getirir.

Dil, Aamir'in Qayamat Se Qayamat Tak'ın ardından imzaladığı bazı filmlerden sonuncusudur ancak bunlar Qayamat Se Qayamat Tak'ın başarısını yakalayamayınca Aamir kendinden şüphe etmeye başlar. O yıl başarısızlıkların çok fazla olduğu bir yıl olur ve Aamir'in aktör olarak tekrar ciddiye alınması için küçük başarılar yeterli olmaz. Aamir ile rol alan Salman Khan büyük bir ilgi çeker ve Aamir onunla kıyaslanmaya başlanır. Elbette durum Aamir lehine gelişmez. İzleyiciler ve eleştirmenler Aamir'i tek filmlik bir mucize olarak isimlendirmeye başlar. Bu şartlar altında "Dil" onun kariyerinin en önemli filmlerinde biri olur. Diğer filmdeki karakterinden bir hayli farklı olan yeni karakteri başarıyla oynamasının ardından Dil zirveye tırmanır. Böylece Aamir kendini ispatlamış olur. Ve bu film ona "çikolata oğlan" lakabını kazandırır.

Aamir ilk evliliğini Reena ile yapar. Fakat bu evlilikten ailelerinin haberi yoktur. Tahir gelinini hemen kabullenir ancak Reena'nın ailesi kabullenmekte zorlanır. Reena'nın babası Bay Dutta rahatsızlanıp hastaneye kaldırılır. Aamir kayınpederini orada ziyaret eder bu davranışıyla onun onayını kazanır. 16 yıl süren bir evliliktir bu. Aamir bir röportajında "O 18 yaşındaydı bense 20. Bir yerde birlikte büyüdük denilebilir." der. Bu evlilikten Junaid ve İra adında iki çocuğu olur.

90'lara gelindiğinde Aamir'in ilk başarılı karakter tanımlama girişimlerinde biri Dil Hai Ke Manta Nahin olur. Aamir bu filmdeki karakterinin adını dahi kendisi seçmiştir. Film gişelerde başarılı olur ancak It Happened One Nigh'dan doğrudan alındığı yönünde eleştirilir. Ancak Aamir'in rolü hiç bir zaman eleştirilmez.

Aamir KHan ve Mansoor Khan'ın ikinci çalışmaları Jo Jeeta Wohi Sikandar'dır. O dönemin Hint sinemasında oldukça farklı gelen klişelerden uzak bir spor filmidir. Gişe rekorları kırmasa da başarılı olmuştur. Filmfare ödüllerinde en iyi film seçilir. Bu filmden sonra Aamir Khan daha olgun rollere yönelir.

90'larda başarı ve başarısızlık oranı birbirine eşittir. Ancak Aamir ününü aktör olarak pekiştirir. Birçok filmde rol alır. Başarısız olanlar için bile söylediği şey ise ona kattıklarının farkında oluşudur. Yine birbirinden farklı karakterleri oynar ve kesinlikle başarılı olur. Aamir'in 90'lardaki en büyük ticari başarılarından biri Ranyeela olur. Nihayet En İyi Aktör dalında ilk Filmfare ve Screen ödüllerini kazandığı film ise Raja Hindustani'dir.

1947 Earth filmi Aamir açısından farklı bir deneyim olur. Uluslararası bir ekiple ilk kez çalışır. Bu filmde ses-dudak senkronizasyonu kullanılır, yani diyaloglar konuşulurken kaydedilir dublaj yapılmaz. O yüzden kırk günde tamamlanır. Bu film ayrıca Aamir'in, Hindistan'ın Oscar'a resmen katıldığı ilk filmdir.

31 Mart 2010'da Yeni Delhi'de sadece en üst düzey hizmetlere verilen sivil ödül Padma Bhush'ı daha yeni 45 yaşına basan Aamir Khan alır.

Yönetmenliğini Ashutosh Gowariker'in yaptığı Lagaan'ı Aamir önce reddeder. Yönetmen, senaryosunu yeniden yapılandırır ve Aamir'in tekrar okumasını ister. Fikrinin değişmeyeceğini düşünen Aamir, filmin ilgisini çekmeye başladığını fark eder. Bu projede Aamir'in eşi Reena da yapımcı olarak yer alır. Film piyasaya sürülünce eleştirel ve siyasi bir başarı yakalar. Filmfare ödüllerinde de başarılı olur. Lagaan Avrupa'da ilk kez gösterime giren bir Hint filmidir. Birçok uluslararası film festivalinde de ödül alır. İngiltere'de ilk ona tırmanır. BBC'nin ölmeden önce seyretmeniz gereken ilk elli film listesinde on dördüncü sırada yer alır. Oscar'da da ilk beşte yerini alır.

Aamir'in Reena ile olan evliliği boşanma ile sonuçlanır ve Aamir iki yıl sektörden uzak kalır. Babası Tahir 2010'da bir kalp krizi geçirerek vefat eder. Reena ise ona destek olan insanlardandır. Aamir, Kiran ile 2005'te evlenmiştir.

Aamir'in büyük başarı getiren çeşitli film çekimleri devam ederken ülkesinde inşa edilen bir baraj sebebiyle evlerini arazilerini kaybeden insanların oluşturduğu bir protesto grubu vardır. Bu grubun içinde bulunan Aamir başbakana hitaben bir konuşma yapar. Bu konuşma sonrasını bir cezalandırma takip eder ve Aamir'in film gösterimini engeller. Ancak Aamir beklenenin tersine özür dilemez. Çünkü o insanların hakkını savunduğunu düşünür. Sonrasında da birçok sosyal projede yer alır.

Son dönemlerin en çok konuşulan Aamir Khan filmleri olan Fanaa, Ghajini ve 3 İdiots, Taare Zameen Par'da da Aamir karakterlerinin hakkını verir, onlar için gerekli her türlü değişimi büyük bir azimle yapar. Sonuç elbette beklenen gibidir.

Son olarak yazar, Aamir'in bunca başarısının altında yatan şeyin tutarlı, devamlı kendini geliştiren, samimi, vizyonunu dünyayla paylaşan, düşünen bir aktör olmasına bağlar.

Kitap Aamir Khan hayranları için oldukça bilgilendirici. Filmlerini, karar aşamasını, çekimlerini her türlü detayı barındırmış. Kitabın sonunda bir filmografi ve Aamir'le ilgili birçok görsel de bulunuyor.

Yazar: Yaren KARA

Benim Yolum - Aamir Khan'ın İnanılmaz Yolculuğu Tanıtımı
Sinema tutkunu olup da Aamir Khan’ı artık tanımayan yoktur. Sinemanın içinde yer alan bir ailede yetişmesi ve çocuk yaşta sinema yıldızı olmasının yanında yaptığı filmler ve izleyenlerin kendinden bir şeyler bulmasını sağlayacak kadar sempatik yapısı ile herkesin büyük hayranlığını kazanmış biri. Christina DanielsBenim Yolum Aamir Khan’ın İnanılmaz Yolculuğu kitabında işte bu mükemmel insanı anlatıyor.

Hint sineması denilince akla gelen ilk isimlerden biri olan Aamir Khan yer aldığı filmlerle sadece Hindistan’da değil tüm dünyada tanınan bir isim halini aldı. Oyunculuk kariyerinin yanında senaristlik, yönetmenlik ve yapımcılık da yapan ünlü isim başlangıçtan bu güne kadar nasıl geldiğini ve hangi yolları takip ettiğini Benim Yolum kitabında okurlar ile paylaşıyor.

Benim Yolum - Aamir Khan'ın İnanılmaz Yolculuğu kitabında Aamir Khan sinema dünyasında başarıyı nasıl yakaladığından kendi kişiliğinin detaylarını, özel hayatındaki maceralarını, dini inancını ve gelecek planlarını paylaşıyor. Tam bir hayat filmi şeklindeki kitap okumaya değer eserlerden bir tanesi.


  Alıntı

Adenca Üyenin Son 5 Konusu
Baslik Kategori Son Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj
Cemal Süreya İki kalp Şairlerden Şiirler Adenca 0 140 11.Ocak.2019 17:45
Özdemir asaf Seni Seyrederdim Şairlerden Şiirler Adenca 0 124 11.Ocak.2019 17:45
Nazım hikmet Seni Düşünmek Şairlerden Şiirler Adenca 0 112 11.Ocak.2019 17:45
Yerçekimli Karanfil - Edip Cansever Şairlerden Şiirler Adenca 0 107 11.Ocak.2019 17:45
Özdemir asaf - Lavinia Şairlerden Şiirler Adenca 0 116 11.Ocak.2019 17:45


Bookmarks

Etiketler
aamir , benim , khanın , İnanılmaz , yolculuğu , yolum

Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB kodu Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Bunlarda benim Adenca Grafik ve Photoshop Forumu 6 10.Ocak.2019 15:11
İnanılmaz Gerçekçi 3D Çizimler Herkül Sanatsal Resimler 2 23.Aralık.2018 22:31
Benim Köyüm - İbrahim Sevindik Anka KF Şairlerden Şiirler 1 27.Ekim.2018 18:09
Benim Köyüm - İbrahim Sevindik Servet_Öztürk Şairlerden Şiirler 0 27.Ekim.2018 17:59
Benim Köyüm - İbrahim Sevindik Servet_Öztürk Şiirler Forumu 0 27.Ekim.2018 17:56


Yukarı Çık
Celtabet interbahis Elexbet Hiltonbet ngsbahis giriş Betmatik giriş Sportotobet giriş safirbet avcılar escort Ataköy escort Avcılar escort goldenbahis giriş goldenbahis giriş ngsbahis güncel giriş ngs bahis Süpertotobet giriş mersin escort adana escort ankara escort istanbul escort